Tack vare Bopengen kan många olika initiativ från våra hyresgäster bli verklighet. Det enda du behöver är en idé som främjar trygghet och trivsel i ditt område, så står vi för bidraget.
Vilka får Bopeng?
Det kan vara du som enskild initiativtagare eller en lokal förening eller verksamhet. Det kan röra sig om allt från odlingsgrupper och höstlovsaktiviteter till soppluncher och att rusta upp bänkarna på gården. Det viktiga är att din eller er idé främjar trygghet och trivsel, är kopplad till Förvaltarens hus och att alla i målgruppen är välkomna att delta.
Exempel på AKTIVITETER som tilldelats bopeng
- Lovaktiviteter
- Stadsvandring
- Skräpplockardag
- Konserter
- Kräftskiva
- Föreläsning
- Sopplunch
- Språkkafé
- Festival
Som du ser kan det vara många olika saker du kan hitta på med hjälp av Bopeng. Så har du en idé, läs mer och sök Bopeng på länken i rutan till höger. Vi ser fram emot din ansökan!
|